"Sulechów jest miastem Wam jeszcze nieznanym,

lecz bardzo pragnie być odkrywanym.

Rozpocznij swą wędrówkę z nami,

naszpikowaną różnymi zagadkami.

Poszukaj skarbu, co cenny jest tak,

jak przygody niezapomniany smak."


Wczoraj 12 czerwca br. w Sulechowie po raz pierwszy wystartowała gra terenowa stworzona specjalnie dla miasta Sulechów - Quest Sulechoviensia. 

Quest został opracowany przez studentów III roku kierunku TiR w PWSZ w Sulechowie pod kierunkiem dr Agnieszki Gandeckiej. "Dołożyliśmy wszelkich starań, aby forma, treść, a nade wszystko dobór prezentowanych miejsc, był jak najbardziej inspirujący dla wszystkich questowiczów.” - powiedziała dr Agnieszka Gandecka.

W zabawie uczestniczyło 9 drużyn wśród niech m.in. młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie,  LO w Sulechowie i CKZiU Sulechów. Mimo, że questing nie jest grą, w której liczy się czas odnalezienia skarbu, młodzież zadanie potraktowała bardzo ambitnie i pierwsi zwycięzcy na mecie byli już po 40 minutach. Grze towarzyszyły również zabawy grupowe zorganizowane przez współorganizatorów Centrum Kształcenie Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie, które podkreślały ideę quest’u czyli współpracę w drużynie a także współpracę między szkołą a uczelnią. Na koniec w akcie zwycięstwa, w ramach integracji młodzież zatańczyła Belgijkę (nowy przebój tańczony na studniówkach).

Sulechowski Quest Sulechoviensia dawniej i dziś jest pierwszą tego typu grą w mieście. Jest to wyprawa historyczna, wiodąca przez wybrane miejsca ważne w historii i rozwoju miasta.
Gra została przekazana władzom miasta Sulechów i na stałe zostanie umieszczona na stronie www tak, by mieszkańcy, turyści, goście w dowolnym dla siebie czasie mogli wyruszyć na przygodę z zagadką, historią i skarbem w tle. 

Questing to forma edukacji regionalnej, polegająca na poznawaniu swojego najbliższego otoczenia, swojej małej Ojczyzny. Ta spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych zabawa łączy w sobie elementy odkrywania, poszukiwania, wędrowania i nauki w oparciu o dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne regionu. 

Wyprawa questowa polega na pokonaniu określonej tematycznie trasy, przy pomocy odręcznie wykonanej mapki oraz wierszowanych wskazówek i zagadek. Aby ukończyć quest, należy odnaleźć ukryty skarb. Najważniejszym celem questingu jest dobra zabawa, emocje, rywalizacja, współdziałanie między uczestnikami oraz - przede wszystkim - zaprezentowanie unikalnych walorów (ducha miejsca) danego regionu czy miejscowości.

Questing to nie tylko forma poznawania nowych miejsc przez turystów, ale także sposób na zapoznanie się z historią swojej miejscowości przez członków społeczności lokalnej.
 
Zapraszamy również na relację z gry na  Facebook’u PWSZ w Sulechowie: https://www.facebook.com/pwszsulechow/
 
Masz ochotę odkryć Sulechów z innej perspektywy? Pobierz Quest /załącznik/ i baw się dobrze :) 

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Quest Sulechoviensia.pdf)Quest Sulechoviensia.pdf[ ]1840 kB
Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie, ©2019