W dniu 24 kwietnia 2017 roku, studenci drugiego i trzeciego roku na kierunku Ogrodnictwo, pod przewodnictwem prof. Józefa Piróga, w ramach zajęć terenowych, gościli na polu golfowym Klubu Golf & Resort w Przytoku k/ Zielonej Góry.

Wyjazd miał na celu pokazanie studentom jak wygląda budowa, zakładanie oraz prace pielęgnacyjne na dużych obiektach trawiastych.

Pole golfowe w Przytoku, zostało zaprojektowane i wykonane z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak: sterowany komputerowo system nawadniania oraz system drenujący, zbierający wodę opadową do sztucznie uformowanego stawu, a także wyspecjalizowany, nowoczesny park maszyn. Dodatkowym atutem pola jest wkomponowanie go w otaczający krajobraz leśny. Pole golfowe charakteryzują liczne wzniesienia oraz sztucznie uformowane stawy, które mają na celu urozmaicenie gry.

Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję zobaczyć park maszyn służących do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, między innymi wyspecjalizowane kosiarki rotacyjne i wrzecionowe oraz siewniki i maszyny do wertykulacji i aeracji trawy. Nasz przewodnik wykazał się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem i z zaangażowaniem opowiadał nam o budowie pola golfowego oraz ogromie pracy, jaką należy włożyć, aby utrzymać trawę w tak  doskonałym stanie.

Zapoznaliśmy się z ogólnymi regułami gry w golfa oraz wyposażeniem każdego golfisty, a także zostaliśmy wprowadzeni w podstawy golfowej etykiety.

Pod koniec naszej wizyty, pod okiem doświadczonego trenera, każdy z nas miał okazję sprawdzić świeżo nabytą wiedzę i spróbował swoich sił w grze, na specjalnie przygotowanym do tego placu treningowym.

Wizyta w Klubie Golf & Resort była niezbędnym uzupełnieniem zajęć teoretycznych oraz dostarczyła nam wielu cennych informacji.

Izabela Wiśniewska,

III rok Ogrodnictwo KTZ

Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie, ©2019