I Seminarium Ogrodowe "Pamiętajcie o ogrodach" – 16 października 2015 r.

Inicjatywa pracowników i studentów PWSZ w Sulechowie oraz mieszkańców Kalska na rzecz parku przypałacowego i Ogrodu Dydaktycznego.

 

I Seminarium Ogrodowe "Pamiętajcie o ogrodach" – 16 października 2015 r.

Inicjatywa pracowników i studentów PWSZ w Sulechowie oraz mieszkańców Kalska na rzecz parku przypałacowego i Ogrodu Dydaktycznego.

Hasło przewodnie seminarium zaczerpnięte ze słów pięknej piosenki  Jonasza Kofty.  Adresowane jest do wszystkich ludzi i jak słowa piosenki wyraża  współczesnego człowieka  oraz jego tęsknotę za życiem w harmonii z naturą.

Celem głównym Seminarium jest integracja środowiska akademickiego z mieszkańcami wsi,  promocja Uczelni w środowisku lokalnym oraz uporządkowanie parku przypałacowego i Ogrodu Dydaktycznego w Kasku.

Geneza seminarium:                                         

W maju  2015 roku podczas spontaniczne zorganizowanej akcji porządkowania Ogrodu Dydaktycznego w Kalsku nawiązała się współpraca IZiIR  z mieszkańcami Kalska. We wsparciu pani Sołtys Krystyny Talaga i radnego Krzysztofa Kluczyńskiego oraz licznych mieszkańców wisi. W akcji tej udział wzięli także pracownicy administracji i dydaktyczni IZiIR oraz reprezentujący Instytut Politechniczny dr inż. Janusz Mstowski. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób udało się przygotować Ogród Dydaktyczny na przyjęcie gości podczas Forum Samorządowego „Zarządzanie zielenią w praktyce”, które miała miejsce 29.05.2015r.

W ciągu kolejnego miesiąca mieszkańcy Kalska organizowali - już samodzielnie - na terenie Ogrodu Dydaktycznego  - Dzień Dziecka.

W ramach zajęć praktycznych z studenci ogrodnictwa formowali bukszpanowe żywopłoty w otoczeniu kalskiego kościoła. W sierpniu dyrekcja Instytutu organizowała warsztaty chemiczne dla dzieci które prowadziła mgr Maria Poźniak.

Podczas pierwszego majowego spotkania mieszkańcy wsi wyrazili chęć częstszych spotkań i zaangażowania się w prace w parku i ogrodzie w Kalsku oraz potrzebę korzystania z wiedzy ogrodniczej pracowników Instytutu.  Pomysł na organizację Seminarium Ogrodowego "Pamiętajmy o ogrodach” jest formą podziękowania mieszkańcom za ich pomoc oraz propozycją dalszej współpracy z wpisaniem w nią propagowania sztuki ogrodniczej oraz wiedzy na temat prawidłowego żywienia.

Zapraszam do udziału w Seminarium Ogrodowym wszystkich pracowników i studentów Uczelni. Można przybyć do Kalska o dowolnej porze dnia. Obiecujemy okazje do spalenia kalorii przy pracy w ogrodzie ale także do ich uzupełnienia przy kawie i ognisku – to ”dla ciała”. A ”dla ducha” wykładowcy z Ogrodnictwa i Technologii Żywności przygotowali  dwie prelekcje tematycznie związane z realizowanymi w Instytucie kierunkami studiów.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie chęci udziału w Seminarium do dnia 15 października br. na adres mailowy  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

dr inż. Agnieszka Szczecińska

Kierownik Zakładu Kształtowania Terenów Zieleni

W załączniku: Plan ramowy Seminarium Ogrodowego

 

Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie, ©2019