W dniu 08.05.2016 w  Muzeum Etnograficznym  w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli odbyła się ekomajówka.  Pracownicy Instytutu dr Bogna Latacz,  Aneta Laskowska  i Iwona Wichłacz wzięli udział w promocji  PWSZ.  Przedstawiano ofertę edukacyjną z możliwościami studiowania na nowo utworzonych studiach podyplomowych: Enologia (Winiarstwo)  oraz  Żywienie Człowieka i Dietoterapia. Smacznym  akcentem promocyjnym   był upieczony w laboratorium chlebek owsiany. 

Dodatkową atrakcją były przeprowadzone dla dzieci  pokazy i doświadczenia pt.  „Magia  w chemii i  w kuchni”.  Wykonane zostały ciekawe pokazy chemiczne. Dzieci zaczęły swoją zabawę z chemią od doświadczenia „ Podwodny chemiczny ogród”, w którym obserwowały przepiękne struktury imitujące rafę koralową.  „Trąba słonia” to kolejne doświadczenie chemiczne, które zachwyciło dzieci. Szybko tworząca i gwałtownie wypływająca z cylindra piana zaskoczyła nie tylko dzieci ale także ich rodziców.  Mali uczestnicy  odtwarzali doświadczenie chemiczne  wykorzystują  artykuły domowego użytku. Zachwytom nie było końca. Następne doświadczenie zaciekawiło również rodziców,  ponieważ można je wykonać bezpiecznie w domu. „Kolorowy wir mleka” wymaga barwników (spożywczych  lub do jajek), mleka, patyczka i płynu do mycia naczyń. Dzieci stworzyły niesamowite kompozycje przypominające barwne  motyle i kwiaty.

 

Uśmiech na twarzach dzieci, ich żywe reakcje , nieustanne dziecięce „łał”   oraz przepiękna słoneczna pogoda  - stworzyły niepowtarzalną atmosferę, która mamy nadzieję, pozostawi w pamięci gości ekopikniku dobre wspomnienia.   Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie stara się zawsze aktywnie uczestniczyć we wszystkich ważnych wydarzeniach w regionie.

Bardzo serdecznie dziekujemy wszystkim uczstnikow warsztatów.

 

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Warsztaty w obiektywie.docx)warsztaty w obiektywie[ ]3515 kB
Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie, ©2019